Představení sukulentu

Portulacaria afra (Baby jade tree) byla vždy oblíbená u začátečníků. Jakou skvělou odezvu jeden dostane, když zkusí drátování, kterým se dá portulakarie tak snadno vést. Během krátkého období čítajícího dva až tři roky můžete vytvořit okouzlující bonsaj.

Kromě již zmíněného latinského jména je P. afra často nazývána Dwarf Jade Plant (Dwarf Jade Tree), což by česky byl nefritový stromeček nebo jadeitový stromeček. Jade je možné v hovorové řeči použít pro nefrit i jadeit. Portulacaria je přezdívána velice často jako Elephant’s Food nebo Elephant’s Bush. Česky velice prozaicky přeložitelné pojmy jako sloní potrava nebo sloní křoví vznikly díky oblibě tlustokožců v konzumaci P. afra, při kterém mimovolně deformují svými mohutnými těly keře do neobvyklých kreací. V Africe je tento druh znám jako Spekboom.

Malolistý sukulent nemalých rozměrů

Bavíme se o malolistém sukulentu, jehož domovinou je Jižní Afrika, má měkké dřevo a roste jako stálezelený keř nebo malý strom dosahující obvykle výšky mezi 2,5 až 4,5 metru. V určitých podmínkách je Portulacaria schopna dosáhnout i větších výšek. Vzhledem se podobá Crassulám (především Crassula arborea, C. argentea a podobné druhy přezdívané jako Jade Plant). Oproti Crassulám má menší okrouhlé listy a celkově kompaktnější vzhled (kratší internodia). Je odolnější, roste rychleji a šikmo vybíhající větve.

V západním světě je portulakarie vcelku nedlouho používaná pro bonsajové účely. V Orientu, kde je považována za příznivý (ochranný) strom, je tento druh pěstován celé věky. Jde o ideální rostliny pro začínající pěstitele, jelikož jsou velmi odolné vůči suchu a povětšinou i k přelití. Tvarování je možné do naprosto jakéhokoliv bonsajového stylu a Portulacaria je také zajímavá pro svůj celoroční růst masitých téměř kulatých listů na různobarevných stoncích (mladé jsou zelené, starší červenohnědé přechází až do odstínů šedé).

Pokračování: 2. díl o Portulacaria afra

Mohlo by se vám také líbit: