Portulacaria a vědecký výzkum

V poslední době se k tomuto favoritu pro bonsai obrací výzkum. Dotyčný druh se jeví jako nadprůměrný absorbovač vápníku.

Pozn. překladatele: Tato vlastnost P. afra by byla využitelné pro snižová množství skleníkových plynů v ovzduší. Další důležitý aspekt zájmu je ten, že díky své odolnosti a zároveň rychlému růstu v kombinaci se snadným rozmnožováním je využívána pro omezování šíření pouští v Africe. Nedostatek potravy pro hospodářská zvířata je také problematický a spásání přirozené vegetace vede k rapidnímu rozšiřování pouště.

Pěstování

Ve střední a severní Evropě potřebuje Portulacaria pěstování ve vnitřních prostorách, protože není odolná mrazu. Potřebuje významné množství světla. Umístění v blízkosti okna je ideální. Zajistěte, aby okolní teplota neklesala pod 10°C. (Pozn. překladatele: Jiné zdroje uvádí minimální teplotu 4°C i 0°C).

Zalévání

Nepotřebuje mnoho vody, zvláště by neměla být přelévána. Ačkoliv první efekt při přelévání je zvětšení listů a stonků. Pro udržení listů menších a nepřecpaných vodou se ujistěte, že substrát dobře proschl, než přistoupíte k novému zalití. Během zimních měsíců omezte zalévání a většinu času můžete udržovat substrát suchý. (Pozn. překladatele: Nedržím se ve své praxi tohoto návodu a zalévám častěji jen pro udržení vlasových kořínků.)

Hnojení

Hnojení aplikujeme od března do října. Během zimy nepotřebují tyto sukulenty hnojení a v zásadě ani zalévání, protože mají dostatečné zásoby (viz předchozí kapitola). Používejte vyvážená tekutá hnojiva nebo pomalu se uvolňující organická hnojiva, která budete pravidelně obměňovat, řekněme každé dva měsíce.

Prořezávání stromu, řez větví

Prořezávání koruny a rozsáhlý řez větví je nejlepší provádět brzy na jaře. Jakože jde o rychle rostoucí sukulent, zaštipování a prořezávání je potřeba provádět během celé sezóny. U větších stromů můžete přistoupit k zaštipování a řezu každý týden, pokud chcete udržet korunu malou a kompaktní. Pokud potřebujete delší patro, pak je nejlepší nechat výhodek růst do délky, ale zaštipovat listy na prvních třech až čtyřech nodech.

Přesazování a pěstební substrát

Jaro je ten nejlepší čas na přesazování Portulacarie. Předtím než přistoupíte k přesazování, nechte substrát úplně vyschnout. Po přesazení umístěte stromek na teplé a stinné místo a zalévejte jen minimálně než začne nový růst. Nejlepším substrátem je směs, která má dobrou propustnost vody a je vzdušná. Při přesazování můžete omezit kořeny cca. o třetinu. Přesazujte Portulacarii jen jednou za dva roky.

Tvarování bonsaje a použití drátu

Pro udržování vhodného tvaru sukulentní bonsaje je nejlepší prořezávání a zaštipování. Každopádně můžete větve tvarovat drátem během období klidu, ale vždy hlídejte jestli se drát nezařezává do povrchu tvarované větve.

Zdroj: Přeloženo z Baby Jade Bonsai na webu zakkabonsai.wordpress.com

První díl o Portulacaria afra

Mohlo by se vám také líbit: