Synonyma: Crassula cornuta, Crassula arta či Crassula deceptrix.

Charakteristika sukulentu

U jednotlivých exemplářů a variet jsou k vidění různé odchylky, avšak zkušené oko odhalí tento sukulentní druh, který má výrazné a zajímavé znaky, které se v rámci rodu crassula nevyskytují. Listy vyrůstají ve vstřícných dvojicích a jsou silně dužnaté, tvarově připomínají výrazně břichatý nákladní člun. Listy bývají 1,5-2cm dlouhé, stejně tak široké a zakončené nevýraznou špičkou. Na slunci mohou listy měnit barvu do červené.

Stonek sukulentu bývá vysoký 15-20cm, přesně nelze určit dříve než rostlina dosáhne růstového maxima, poněvadž i ve vzrůstu jsou možné odchylky závislé na podmínkách.

Výrazně dužnaté sukulentní listy z větší části zakrývají stonek, případně ho ukrývají zcela a výsledný vzhled může připomínat dokonce i pyramidu.

Pěstování a pěstební substrát

Crassula deceptrix (c. cornuta, c. arta) je velmi příjemný společník pro dlouhé a bezproblémové soužití. Nečekejte bujný růst, a naopak připravte podmínky skromnější. Myslím tím vzdušný substrát, který dobře vysychá, směs s nižším obsahem živin. Dosáhnete pomalého růstu rostliny, ovšem s výsledkem odolného a kvalitně vyzrálého jedince, který snese hodně. Zaléváme střídmě, ikdyž propustný substrát pomůže k vytvoření podmínek podobných jižní Africe, ovšem v Čechách to nikdy není úplně ono. Slunce je tu prostě méně.

Po několika letech pěstování crassula deceptor, kdy se ukazuje výsledek jako těžko udržitelný, doporučuje se pěstiteli, aby přikročil k radikálnějšímu řezu a zmladil tuto vděčnou crassulu. Řez jí vůbec neublíží a z řízku můžeme vytvořit novou vděčnou společnici pro další léta.

Mohlo by se vám také líbit: