Ticket t+ a jak ho využít na maximum

  • metro, RER, bus, tram, lanovka

Nerozhoduje zda kupujete lístky jednotlivě nebo jste si koupili celý blok – Carnet.

Přestupy v Paříži

Nelze přestupovat mezi povrchem a podzemím

Nejjednodušší pro zapamatování je následující pravidlo – přestupy jsou možné jen na povrchu nebo jen v podzemí. Nelze kombinovat nadpovrchovou a podpovrchovou dopravu.

Jinými slovy to také znamená, že jestli jedete metrem, můžete přestoupit na jiné metro nebo můžete přestoupit na RER. Naopak ten, kdo použije RER, se může transferovat do metra nebo jiného RERu.

Pokud jste na povrchu a jedete autobusem, pak můžete přestoupit na jiný autobus případně tramvaj (měli byste se dostat i do lanovky na Montemartru). Každopádně, pokud se v autobuse zahledíte do mapy a osvítí vás zářný nápad přestoupit na metro nebo RER, můžete sice ušetřit čas na přepravu, ovšem na druhou stranu budete muset použít další lístek.

Na jednotlivé lístky/billet nemůžete přestupovat mezi busem a metrem, busem a RERem…

Rychlý a pohodlný (většinou) dopravní prostředek je vlak neboli RER, kde platí obdobné podmínky, můžete přestupovat v systému RER/RER nebo RER/metro.

Zůstaňte v podzemí co nejdéle

Území trpaslíků se vám otevře pouze jednorázově. Začněme virtuální cestu vstupem do metra, kde použijete lístek poprvé. Na jiné zastávce můžete přestoupit na jinou linku metra nebo RER, ale nesmíte opustit podzemí, protože ve chvíli opuštění podzemního prostoru váš lístek pozbývá platnosti.

Vstup do podzemí (metro + RER) je jednorázový, když už jednou do podzemí sejdete, využijte to 😉

Několik podrobnějších článků (jen ne česky) naleznete na ParisByTrain
nebo na stránkách ratp.

 

Mohlo by se vám také líbit: